آشنایی با پوشش در برنامه های کوهنوردی

 

لایه بندی پوشاک

پوشاک  در فعالیت های ماجراجویانه و ورزشی  که در عرصه طبیعت انجام می شود ( outdoor   )  می بایست از دو ویژگی اصلی برخوردار باشد :

اول – حفظ دمای داخلی بدن در مجاورت دمای محیط  ( گرم و سرد نگاه داشتن بدن )

دوم – ایجاد بهترین شرایط عملکرد برای فرد ( راحتی و آسایش )

بهترین  شیوه برای پوشش بدن  با توجه به ویژگی های یاد شده ؛ استفاده از شیوه  لایه ای  در پوشاک می باشد . بر اساس این شیوه پوشش مورد استفاده به سه لایه اصلی زیر تقسیم می شوند :

لایه اول : یا لایه زیرین ( base layer ) – این لایه بطور مستقیم با پوست بدن در تماس می باشد و وظیفه  اصلی آن خشک نگاه داشتن پوست است . لایه زیرین رطوبت ناشی از تعریق بدن را جذب و سپس آن را از خود عبور می دهد . جنس این لایه از مواد پلی استر و پلی پروپیلن می باشد . از خصوصیات بارز آن خشک شدن سریع ( با دمای بدن و یا مجاورت هوای محیط ) است .

لایه زیرین  شامل : کلاه – دستکش – جوراب – شلوار – شورت – بولیز است .

این لایه بخصوص در فصل سرد و ارتفاعات بالا  ؛ از اهمیت بالایی برخوردار است . اندازه لایه زیرین ( سایز ) می بایست کاملا بصورت جذب بدن باشد .  گشاد و یا خیلی تنگ بودن آن , باعث کاهش کارایی خواهد شد .

لازم به ذکر است که این دسته از پوشاک  ؛ متناسب با شرایط برنامه ( فصل اجرای  ,  درجه سختی . ارتفاع  . دما  ) انواع مختلف دارد که در زمان خرید می بایست به آن توجه داشت .

لایه دوم : لایه میانی ( middle layer  ) -  این لایه از پوشاک  بر روی  لایه اول  پوشیده می شود . هدف اصلی در استفاده از لایه دوم حفظ دمای بدن  ( جلو گیری از تبادل گرمایی با محیط سرد  ) می باشد از همین رو به این لایه؛  لایه گرمایی (insulation)  نیز گفته می شود .

لایه میانی , خود شامل دو گروه می شود :

گروه اول ( Active Layer ) ؛ آندسته از پوشاک با الیاف مصنوعی ( پشم طبیعی و یا پشم مصنوعی و پلار ) که در زمان فعالیت و هنگام حرکت - در صورت سرد بودن فضا و احساس نیاز - مورد استفاده قرار می گیرند .        

گروه دوم ؛  دسته ای از پوشاک لایه میانی هستند که در زمان های استراحت و توقف استفاده می شوند؛  مانند پوشاک پر

این گروه از پوشاک با استفاده از ایجاد عایق برودتی ( هوا , بهترین عایق در اینگونه مواقع است ) مانع از دست رفتن دمای بدن در مجاورت سرما  می شوند .

استفاده از لایه دوم نیز متناسب با نوع برنامه می تواند از تنوع پوشاک برخودار باشد . تجربه فردی و یا استفاده از تجربیات دیگران در انتخاب نوع لایه میانی بسیار حائز اهمیت است .

توصیه می کنم ؛ بعد از انجام هر فعالیت و در زمان تنظیم گزارش برنامه خود , به وضعیت پوشش و عملکرد آن توجه نمائید تا در برنامه های بعدی از همراه داشتن پوشش اضافه ( وزن و حجم بار بیشتر ) و یا کسر آوردن پوشاک لازم جلوگیری بعمل آید و همچنین در زمان انتقال تجربیات به سایر افراد گزینه های مناسب در نظر گرفته شود .

لایه سوم : لایه بیرونی ؛ همانطور که از نام آن مشخص است گروهی از پوشاک هستند که بر روی سایر لایه ها قرار می گیرند و وظیفه اصلی آنها حفاظت بدن از بارش ها و باد می باشد .

مناسب ترین پارچه و جنس برای این لایه از پوشاک ؛ پارچه های تنفسی می باشد ( در ایران این پارچه ها به گورتکس معروف شده اند . ) . خصوصیت مهم این نوع پارچه ,  عبور دادن بخار آب ناشی از تعریق بدن به بیرون و جلوگیری از ورود قطرات آب  ناشی از بارش باران و برف بداخل می باشد و به خاطر لایه های داخلی پارچه,  مقاومت مناسبی در مقابل باد دارند .

لازم است به این نکته مهم توجه شود که متاسفانه انواع تقلبی این نوع پوشاک , که بسیار شبیه جنس اصل می باشند در بازار بسیار دیده می شود که  نه تنها کارآیی لازم را ندارند بلکه می توانند فرد را در طی برنامه - بخصوص فصل زمستان - در شرایط نامطلوبی قرار دهند و ایمنی او را بخطر اندازند .

پوشاک لایه بیرونی نیز با توجه به نوع برنامه از انواع مختلفی برخوردار هستند . لازم است در زمان خرید با توجه به طراحی صورت گرفته از طرف تولید کننده و متناسب با نوع فعالیت انتخاب شوند . برای مثال جنس  پارچه لایه بیرونی که در فعالیت های دیواره نوردی استفاده می شوند با جنس پارچه ای که در فعالیت های کوهپیمایی مورد استفاده است تفاوت دارد .

انواع مختلف این پوشاک شامل : گتر – آنوراک ( کاپشن ضد باد ) – شلوار ضد باد – روکش دستکش یا دستکش های چند لایه – کلاه می باشد .

در طراحی و ساخت این پوشاک متناسب با نیاز کوهنوردان ؛ ویژگی های لازم در نظر گرفته شده است مانند انواع جیب ها با لبه های مختلف – استفاده از زیپ برای بستن جیب ها – درزهای تهویه برای خروج بخار ناشی از تعریق در زمان هایی که فعالیت شدید است و یا تغییرات دمایی در محیط وجود دارد – کلاه یک تکه

توجه داشته باشید در زمان خرید این گروه از پوشاک به این موضوع توجه شود که , این لایه بر روی دو لایه اصلی دیگر می بایست پوشیده شود پس اندازه آن باید بزرگتر از سایز معمول لباس ها باشد . در غیر اینصورت عملکرد و آسایش فرد را بامحدودیت مواجه می سازد

http://saeedsabour.blogfa.com

/ 0 نظر / 12 بازدید